Renesance-referát

1. března 2008 v 12:58
Renesance v českých zemích
Renesanční kultura se do českých zemí dostala v 16. století z Itálie, Španělska a Francie. V tomto mírovém období se kvůli rozvoji výroby a rozšíření mezinárodního obchodu zvyšovala životní úroveň šlechty, měšťanů a bohatších vrstev na vesnici. A tak si lidé mohli dovolit větší pohodlí ve svých domech.
V obydlích šlechticů i měšťanů bylo více místa na umění. Nechávali si malovat své portréty.
Rozšířilo se sběratelství vzácných či neobvyklých předmětů a uměleckých děl i zakládání soukromých knihoven. Největší sbírku vlastnil císař Rudolf II., který podporoval umělce i učence.
Zval do Prahy hvězdáře, alchymisty, malíře i sochaře. Italští stavitelé u nás přestavovali hrady na
zámky nebo letohrádky. V Praze například letohrádek Belvedér na Pražském hradě či letohrádek Hvězda na Bílé hoře. V 16. století se projevilo zdomácnění renesančního slohu vznikem radnic.
Na počátku 16. století byly už školy v každém královském či poddanském městě. Základy čtení, psaní a počítání se učili v mateřském jazyce. Zájemci o studium na univerzitě museli umět latinsky. Všeobecný rozvoj vzdělanosti souvisel s rozšířením tištěných knih. Knihy vytištěné před rokem 1500 jsou prvotisky. První z nich vyšla u nás v Plzni roku 1476. Překlad bible se stal překrásným vzorem bohatého a dokonalého spisovného jazyka. Byla to Bible kralická.
Znaky: římsy, arkády, podloubí, sgrafita (psaníčka), štíty, sdružená okna, kachlová kamna, malovaný nábytek, pilíře, sloupy.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama